ÜRÜN HABERLERİ

Yeni Nesil Yangın Söndürme Sistemi: Flameguard

Toplam okunma sayısı: 940
25 Mar 2016
Flameguard yangınla mücadelede fark yaratıyor. Yangın, doğal afetlerle birlikte ev ve işyeri sahiplerinin en büyük korkuları arasında yer alıyor. Oysa alacağımız bazı önlemlerle yaşanabilecek can ve mal kaybının önüne geçmek mümkün.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan alınan 2015 Haziran ayı istatistiklerine göre; İstanbul’da yapısal yangın olarak adlandırılan konut, fabrika / işyeri, diğer binalar ve araç yangınlarında 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 12 artış kaydedildi. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı bugünlerde binaların doğal afetler yanında yangına karşı korumalı şekilde inşa edilmeleri daha da önem kazanıyor.

Mekanik tesisatta askı ve destek sektörünün kurucusu olan LINK, yangınla mücadele konusunda da Flameguard sprinkler sistemiyle avantajlı ve yüksek güvenli çözümler sunuyor.

Diğer tüm lik olmayan sistemlere kıyasla çok daha fazla sayıda kullanım alanında başarılı olduğu kanıtlanan ve onaylanan Flameguard sprinkler sistemleri Almanya ve Çin’de ayrıntılı olarak test edildi. Yeni nesil yangın söndürme sistemi BlazeMaster; 750°C’nin üzerinde alevlere maruz bırakıldı. Ayrıca aralıksız bir yıldan daha uzun bir süre boyunca normal çalışma basıncının iki katı bir basınç altında tutuldu. Buna rağmen tek bir zayıflama veya hata işareti göstermediği de bilimsel raporlarla kanıtlandı.

Özellikle yangın sırasında sprinkler sisteminin zarar görmemesi, yapısal yangınlara doğrudan müdahale etme açısından son derece önemli. Flameguard sayesinde ne kadar yoğun bir alev altında kalsa da sistem devreye girerek yangının daha fazla yayılmadan kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Yangının ekonomiye kaybı depremin ekonomiye kaybından daha büyük

A.B.D. Yangından Korunma Derneğinin verilerine göre 1980 yılından bugüne çeşitli ülkelerde yüksek katlı binalarda çıkmış büyük çaplı yangınlarda New York'taki Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kulelerinin çökmesi de katılırsa 3500 kişi yaşamını yitirmiş ve binlercesi de yaralanmıştır. Bu binalarda çıkan yangının ülke ekonomilerine zararı milyarlarca doları bulmuştur.

Genova İstatistik Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre sadece İngiltere'de bina yangınlarının sayısı yıllık ortalama 100,000'i bulmaktadır. Ülke ekonomisine zararı ise yıllık ortalama 1.9 milyar ₤ olmaktadır. Bina yangınından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı ise son 20 yıldır düşüş göstermekle beraber yıllık ortalama 600'u bulmaktadır. Bina yangınlarının ekonomiye verdiği zarar diğer gelişmiş ülkelerde de oldukça yüksektir. A.B.D.'de bu rakam 17 milyar $'ı, Almanya'da ise 3 milyar €'yu bulmaktadır.

Bina yangınlarının verdiği bu ekonomik yüke karşılık, A.B.D.'de yakın zamanda yaşanan 1994 Northridge depremi için 20 milyar $ zarar öngörülmüştür. Yıllık ortalama baz alınırsa, 1994'den bu yana bina yangınlarının A.B.D.'ye toplamda yaklaşık 350 milyar $'a mal olduğu hesaplanmaktadır. Bu karşılaştırma yangının gelişmiş ülkelere depremden daha ciddi bir ekonomik zarara neden olduğunu açıkça göstermektedir.

Haber: Yangınx Haber